Práve tu sú 332 návštevníci a žiaden člen nie je on-line
|
RT28
Takže ako som sľuboval 24.7.2010, aj sa dostalo k činom, žiaľ na rozdiel od našej vlády. Bastlenie na dovolenke nabralo reálne kontúry a po kompletnej CT prehliadke a následnej operácii aj s pomocou inštrumentového piknikového stolíka prišli výsledky.
Či tento výkvet údajne talianskeho elektrotechnického priemyslu je boombox nechám na vašom zvážení. Každopádne širokopásmový reproduktor niečo také opticky síce napovedá, ale skutočnosť je taká, že je to reproduktorík malého výkonu (4ohmy, 3W) radiaceho tento prístroj skôr do kategórie "pukboxov" (prístroj, ktorý robí namiesto boom-boom, puk-puk) Každopádne ma dizajn zaujal natoľko, že som sa ho rozhodol zaradiť do mojej zbierky.
Čím sa prístroj môže chváliť?
Každopádne zaujímavý výzor, ktorý dodnes nebol zatratený. Návštevníci našej domácnosti nezabudnú zablúdiť pohľadom na tento kus a pochváliť ho, aký je zaujímavý a smrdí dizajnom vojenskej vysielačky. Samozrejme do momentu, keď ho dostanú do ruky a zistia, že neváži pocitových 5 kg, ale iba uvedených 2,85. Dokonca značka EMERSON vyrobila tomuto modelu veľmi podobný typ. Táto Gracia má rozdelený rozsah krátkych vĺn na 4 časti (SW1, SW2, SW3, SW4), vonkajšia smerovo nastaviteľná feritová anténa na príjem staníc v rozsahu modulácie AM, obvod automatického dolaďovania frekvencie AFC na VKV (iba CCIR), jemné ladenie na krátkych vlnách, indikátor sily vyladeného signálu a ešte zopár šperkov. Rádioprijímač je dostatočne citlivý a selektivita veľmi slušná. Zvuk lezúci z mašinky je plechovkový, ale kto si potrpí na výšky sa bude veľmi intenzívne vytešovať pri počúvaní. Pri výmene neoživiteľných potenciometrov som narazil na zaujímavý fenomén. Doteraz som sa pri tónových korekciách stretával s lineárnymi potenciometrami, tu bol však osadený logaritmický. V žiadnom prípade to ale nie je nič zásadné.
Kazetová mechanika s funkciou iba prehrávania audiokaziet je vyriešená šlendriánsky. Do vrchnej časti prístroja bola osadená mechanika, ktorá sa montovávala do najlacnejších autorádií s kazeťákom so značne oklieštenými funkciami. Ich vykonávateľom je klasický jednofunkčný ovládač - extraktor kazety, prevíjanie dopredu F.F. a automatická funkcia spustenia prehrávania pri vložení kazety na doraz do mechaniky.
A aby sa naplnila podstata štýlovosti, vrchná časť prístroja je potiahnutá štýlovou jemne nafúknutou čiernou koženkou a ako pomocné príslušenstvo bol dodávaný popruh na rameno pre pohodlnejšie nosenie. Čo sa v konečnom dôsledku prejavilo ako dosť nepraktické, pretože feritová anténa drží na dvoch západkách, ktoré sa samozrejme veľmi ľahko pri menšom klepnutí po nej odlomili a anténa už iba trčala z rádia ako vetrom naštiepený strom po víchrici. Samozrejme zlaté moje ručičky (fuj to je smrad po tej samochvále) toto tiež vyriešili pomocou sekundového lepidla, letovačky a tavnej lepiacej pištole. Detailné fotografie sú k dispozícii na hypertextových odkazoch v tejto stati. Na prednej časti prístroja sú dve masívne vyzerajúce madlá, ktoré sú určené práve na manipuláciu s prístrojom, ale v praxi fakt človeku nedá nechytiť prístroj za práve tú titernú čiernu feritovú anténu, ktorá skôr či neskôr ostane v ruke visieť asi na 6 káblikoch.
Ale aby som iba nerozprával iba o svojej šikovnosti, podaril sa mi pekný kúsok a to pri vyberaní dosky s plošnými spojmi. Vybral som jednu skrutku, ktorá držala prevodové koliesko špagátiku ladiacej mechaniky rádia a akonáhle bola skrutka na konci závitu, ozvalo sa puk a celý mechanizmus sa domotal a ako to bolo pôvodne, bol iba odhad a miesto na jeden IQ test. Musím povedať, že moja manželka mi v tomto veľmi pomohla, pretože vďaka jej bystrosti vydedukovala možnú dráhu ladiaceho lanka na kladkách. Hmm, a to tvrdí, že nie je technický typ!!!
Ďakovačka: Gracia, Martin! V bazáre v Petržalke zaňho pôvodne chceli 75€, teraz vraj už iba 40! Takže ďakovačka bazáru za dobrý vtip a Martinovi za pekný dar!
Rok výroby: 1987
Váha: 2,85 kg
Rozmery d x v x h: 54 x 28 x 14
Pridám ešte zopár fotečiek:
Späť na hlavný zoznam BOOMBOXY