tumblr statistics

PrihlásenieKto je online?

Práve tu sú 133 návštevníci a žiaden člen nie je on-line

Minichat

Vypnúť/zapnúť Zvuk Smajlíci História FAQ Kide Chat
18:07-- Eduard: No to sme dopadli teda! Ale je to vekom a samozrejme spoločenskými pomermi. Veľa všeličoho sa udialo, tak sa aj človek podľa toho nejak nastaví. Ja si hovorím každým rokom, že sa do niečoho pustím, ale vždy je to iba predsavzatie na Silvestra. Už sú iné priority, ale drieme to určite, nezanevieram. Uvidíme čo bude.
10:14-- Teslak: Aj u mňa priatelu už mi ostali v izbe lebo bicie, nejaké DJ prehrávače a zopár gitár.Ale neveril by si mi koľkokrát mi píšu ľudia ohľadom rady alebo opravy magnetofonov hlavne kotucakov.Ale celá zbierka je už dávno minulosť až na jeden mgf čo som dostal od kamaráta.
12:19-- Eduard: Jéééj, sem niekto aj píše? Ahoj Tomáš! No vieš, veľa vecí sa zmenilo, ale vidíš, žijem, zbierka zapadá prachom, ale pravidelne ju vysávam, takže nie je to až také zlé. Asi čakám na dôchodok, kedy budem mať na tieto veci omnoho viac času a voľnú myseľ.
13:18-- Teslak: Ako žiješ nebol som tu už niekoľko rokov
13:18-- Teslak: Ahoj Edo !
20:22-- Eduard: Zdravím, nie, 820-ku by som si chcel nechať. Tesla "expozíciou" som dosť oklieštil, nechávam si iba SM 260, 261 a 820-ku.
19:26-- glastron: zdravim eduard,nahodou teslu 820a nepredavate? dakujem
7:06-- Eduard: Palo, aj by som povedal, že je asi dobré sa zamyslieť či preferovať kvantitu, alebo kvalitu. Takže mojim plánom je oddeliť zrno od pliev a konečne na čo sa chystám už roky, zredukovať počet magičov doma. No ale je tu tá druhá zložka a to je čas. To už je horšie. Hodina denne by bol čas, ale na takúto robotu treba niekoľko hodín v kuse aby človek nestratil niť.
23:04-- PotPalo: Ono je hlavne problém s časopriestorom. Nieje čas a ani priestor. :S
17:01-- Eduard: Tak no, žijú, prežívajú, čaká sa na znovuzobudenie ktoré nie a nie prísť. :-)
14:15-- oneeeee: boomboxy ešte žijú .
18:22-- Eduard: No né, sem aj niekto chodí???? Krtek, kde máš web??? Ja žijem, s rúškom na ksichte!
14:52-- krtek: Všude to zdechlo, už to nikdo nesbírá :P
14:52-- karlosg: uz to tu zdochlo?
12:27-- Eduard: ... a posledný... :P
0:16-- PotPalo: Prvý! :P
18:40-- PotPalo: O mesiac o tomto čase už bude po Vianociach. Ako dobre. ;)
9:41-- Eduard: Aj tak to nikto nečíta a vôbec, netuším kde tá chyba je. Ja nemám čas čítať svoju vlastnú stránku! :P
16:38-- PotPalo: "webového profilu profilu " na hlavnej stránke...
18:32-- PotPalo: To jej otvoríme škárku bez sieťky, ale to je na druhom konci bytu, teda na balkóne, to by pavúky mali dlhú cestu až sem. To by trikrát zablúdili, než by sa mi sem odtiaľ dostali.
15:10-- Eduard: Ale jedno nechápem, ako tá hrdzavá mačka vie prejsť cez sieťku... O.O
14:43-- PotPalo: Aj u teba? Sedia v kúte a pozorujú dianie v miestnosti. Ja ich volám špióni. Ako sa dostanú dnu netuším, všade sú sieťky. Aj teraz tu jedného špióna mám, v kúte sa tvári že tam nieje.
12:25-- Eduard: Jáj Palino, rovnako ako nedokážem riešiť predčasný prechod žien do klimaktéria, nepomôžem ti ani v tomto. Blbá chrobač ale áno. Už sa sťahuje zvonka dnu a dom je plný spiderov.
22:22-- PotPalo: Blbá chrobač! Zase ten starý chrobák: keď sa prihlásim na boombox.sk (bez www, úvodná stránka) a kliknem na odkaz ktorý je s www na začiatku (áno, sú tu pomiešané časti stránky s a bez www), tak tam nie som prihlásený. A zrejme to funguje aj naopak. Preto som bol prihlásený kedysi dvakrát, páč to chcelo prihlásenie znova. Nejako to má rozdvojenú osobnosť, tento systém. Nech žije hmyz! :P
22:13-- PotPalo: Nič! Zabalené v troch červených krabiciach so striebornými hviezdičkami. Alebo pokiaľ predsa niečo, tak by som chcel svetový mier. Alebo aspoň svätý pokoj. :D
14:17-- Eduard: Palo zase rýpeš na moje najcitlivejšie miesta? :-) Ja mám problém s vianočnými darčekmi všeobecne a nieto ešte na boombox! Ozaj, čo chceš na vianoce pod stromček? O.O
13:16-- PotPalo: Ahóóój. Nech sa už niečo deje. Alebo sa čaká a bude to ako Vianočný darček? :D
6:31-- Eduard: Nazdar Maťo, ty telepat!!! Ešte ťa nedoštípali nadobro komáre? To som rád že si sa ozval, minulý týždeň som na teba myslel že ako sa asi máš. Super!
6:10-- yokohamaba: pozdravujem Eda a oznamujem,že žijem:-)
18:24-- Eduard: No, a to už ja nevyrábam, vôbec nič... Načo platím doménu a web? O.O

Iba registrovaní používatelia môžu prispievať do chatu, Zaregistruj sa alebo Prihlás

Fórum

Posledný príspevok

Dieľnička December 2013

Napísal: Eduard

Malé oboznámenie sa s mojou dieľničkou - December 2013

Vianoce sú výnimočné sviatky, sú raz do roka a práve v tomto období robíme veci, ktoré nezvykneme robiť počas bežného roka.
Každému návštevníkovi je jasné, že toto je stránka zameraná na elektroniku a preto som sa rozhodol konečne nafotiť môj pracovný kút a priblížiť tak situáciu, v ktorej sa nachádzam, keď zušľachťujem svoje veci a snažím sa im vdýchnuť nový život. A práve preto nebudem ukazovať, ako to vyzerá v našej kuchyni, ale tu, na mojom operačnom stole.

A ešte jedna malá poznámočka nad čiarou, alebo berte to ako nejaké Intro: Prečo tento článok skončil v sekcii Zápisník? Niektoré povahy asi nezniesli tento môj "status" kedysi na Úvodnej stránke ako sa teším zo svojho pracovného kútika a nazvali vylepenie mojej dieľničky na úvodnej stránke za samochválu, ktorá smrdí.

Moja odpoveď určitej komunite: "Nie, vy banda závistlivých debilov, naozaj si nemyslím, že som jediný na svete, kto má na stole osciloskop, drahé meráky aj z Číny, ale nie za dve hrste ryže, alebo vymoženosť asi 26. storočia - počítač na PDF súbory, alebo pracovné fotky nad pracovným priestorom. Prasknite vo vašich depresiách, že ste si pravdepodobne to, čo mám na stole prechlastali a ostali vám iba ohnivé sliny na papuli chŕliace vaše traumy všade naokolo!"

...ale inak viem byť aj celkom slušný a psychicky vyrovnaný človek... cool

Malé oboznámenie sa s mojou dieľničkou - December 2013

Vianoce sú výnimočné sviatky, sú raz do roka a práve v tomto období robíme veci, ktoré nezvykneme robiť počas bežného roka.
Každému návštevníkovi je jasné, že toto je stránka zameraná na elektroniku a preto som sa rozhodol konečne nafotiť môj pracovný kút a priblížiť tak situáciu, v ktorej sa nachádzam, keď zušľachťujem svoje veci a snažím sa im vdýchnuť nový život. A práve preto nebudem ukazovať, ako to vyzerá v našej kuchyni, ale tu, na mojom operačnom stole.
! Jednotlivé náhľady si môžete zväčšiť kliknutím na obrázky. !


  Vitajte v mojom brlohu!

Jeho rozloha je cca 4 m2. Stôl síce nepatrí medzi najrozmernejšie pracovné plochy, ale keďže dom sa ťažko nafukuje a prístavba v konečnej fáze prestavby už bola krokom späť, povedal som si, že urobím ústupok a uskromním sa vo svojej rozťahovačnosti.
Mojou prioritou pri návrhu pracovnej plochy bolo, aby som na tomto stole vedel opravovať aj veľké kusy elektroniky a tým myslím tzv. kombajny (trojkombinácie). Rozumej pod týmto pojmom skoro 20 kilogramové kusy železa a plastu, ktoré majú navrchu gramo a spredu rozhlasový prijímač a neodmysliteľnú kazetovú mechaniku. V praxi to znamená modely typu JVC MF-33, Grundig RPC 300, RPC 100 atď.
Žiaľ z priestorových dôvodov nie je možné takéto stroje držať v zbierke a skôr či neskôr sa objavia v mojej sekcii bazár ako kusy na predaj. Už by som to urobil dávno, ale neviem sa s nimi rozlúčiť. Náhľady fotiek týchto strojov  sa nachádzajú v sekcii Exponáty - Pripravuje sa, avšak na prístup do tejto časti treba byť na stránke registrovaný.
Z toho teda logicky vyplýva, že veľké miesto už nepotrebujem a stačí ten stôl, čo mám. Na rádiomagnetofóny bežných rozmerov vyhovuje.
Skrinky MARS, ktoré sú v úzadí, už organizujem a plním asi rok a stále v tom nemám jasno. Zhruba v lete som si povedal, že na Vianoce si vezmem dovolenku medzi sviatkami a urobím veľký poriadok vo veľkej skrini na chodbe a presťahujem si ju do svojho kúta. Realita je však taká, že mám po celé sviatky iba jeden jediný deň dovolenky. Človek mieni, firma mení...

Čo všetko mám na stole?

Myslím si, že všetko potrebné už mám.
Zľava zdola: Skúšobné celkom dobré reprosústavy JVC, vedľa malá nenápadná ťažká celokovová reprosústava Audioton zapojená na minisystém Tesla 720, osciloskop, tuner so zosilňovačom Tesla 720, univerzálny merací prístroj, laboratórny zdroj a druhá reprosústava Audioton. Na poličke hore DVD, MP3 a ja neviem čo ešte prehrávač na USB, SD karty, pivot monitor otáčateľný podľa potreby na čítanie schém a servisných manuálov, pantografická neónka, veľmi dôležitá meteostanica, regulovateľná pájkovacia stanica ERS 50, veža UNIVERSUM so všetkým, čo v čase jej výroby bolo k dispozícii. Zhora: ručičkové indikátory výstupného výkonu, kazetový deck, CD, receiver, 5.1 zosilňovač a dole MD rekordér. Pod stolom mám reproboxy Siemens, jedny z najlepšie hrajúcich regáloviek čo mám doma!
A nakoniec: merací prístroj 4 in 1 obsahujúci v sebe L, C, ESR meter, merač diód a včetkých možných tranzistorov, univerzálny čítač, a generátor rôznych druhov signálu.
A okrem toho ešte kopec iných, už iba drobností.

Pre ilustráciu je na stole položený minidiskový rekordér štandartných rozmerov. Vidíte sami, že tento priestor maximálne postačuje. V prípade potreby stačí zdvihnúť pohľad a mám pred sebou na monitore schému zapojenia, prípadne nejaký životabudič v podobe technického nákresu. Je síce pravda, že sa k prístrojom musím trošku nahýňať, ak chcem niečo merať, alebo zapájať na audiovýstup, ale to je úplne normálne. 

Povedzme si niečo bližšie o železe, ktoré tu vidíme.
Otáčateľný 19´´ pivot PC monitor Fujitsu Siemens, Dvojkanálový osciloskop do 25 MHz UNI-T UTD2025C, merací prístroj UNI-T UT804, regulovateľná letovačka ERS 50, ktorú som si cca v roku 1988 kúpil z mojej študentskej "výplaty" na ulici Červenej armády v Bratislave v podnikovej predajni TESLA za 400 Kčs, laboratórny zdroj 0 - 30V, max. 5A a nakoniec multifunkčný merací prístroj obsahujúci v sebe 4 moduly, o ktorých si povieme v ďalšej časti tohto článku.

Na obrázku vidíte plochý prístroj s troma displejmi, z čoho jeden displej obsluhuje dva samostatné prepínateľné moduly. Ale po poriadku.
Máme tu česť s meračom indukčnosti, odporu, kapacity a hodnoty ESR meraného kondenzátora. Ďalší modul je merač polovodičov. Tento prístroj slúži na meranie (testovanie) rôznych polovodičových súčiastok ako sú tranzistory (NPN, PNP, N-E-MOS, P-E-MOS, N-D-MOS, P-D-MOS, N-JFET, P-JFET), tyristory (púzdro TO92), triaky, diódy, dvojité diódy so spoločnou anódou (CA), dvojité diódy so spoločnou katódou (CC), 2 diódy antiparalelne, 2 diódy v sérii. Modul vie určiť aj poradie vývodov na puzdre testovanej súčiastky (EBC), typ napr. tranzistora (NPN, PNP..) atď. Druhý displej nám predstavuje čítač do 30 MHz a 1,3 GHz, meranie periódy, trvanie logickej nuly a jednotky a počítadlo impulzov.  Posledný modul je generátor signálu, učene povedané DDS - Direct Digital Synthesizer. Dokáže hučať až pískať od 0 do 65,5 kHz rôznymi typmi priebehu signálov: Sínus, obdĺžnik, trojuholník, píla, reverzná píla, EKG - simulácia tlkotu srdca, šum.
Tento prístroj skonštruoval jeden veľmi šikovný elektrotechnik ako svoju finálnu prácu a dôstojnú bodku za hobby kariérou konštruktéra home made profi meracích prístrojov. Práca je odvedená veľmi precízne a čisto, za čo si určite zaslúži uznanie.

Na záver sa natíska otázka, načo mi vôbec je takéto vybavenie, keď patlanie sa v starých kazeťákoch, zosilňovačoch je o niečom úplne inom a na čo mi v podstate stačí nejaký lepší multimeter? Odpoveď prináša čas, keď si človek povie pred pár rokmi mladší, čo bude robiť, ako si čo naplánuje, ako sa zariadi a ako bude robiť to a to a práve tieto veci by mu mali pri práci pomáhať. Život a osud prinášajú však rôzne zmeny, ktoré ovplyvní človek iba ťažko, tak sa nakoniec dostane do takého výsledného stavu ako ja, že sa aspoň teší z týchto vecí a dúfa, že ich využije čo najefektívnejšie. Niekto si povie, "keby som mal peniaze... aj ja by som si takéto niečo vedel predstaviť". Peniaze však nie sú všetko. Ja som tieto veci neukradol, ani nezdedil, ani ich nezískal z vyradených dieľní, kúpil som si ich za peniaze a nie malé, ale. Je tu ALE.  Človek, nahrubo povedané, pri tej dnešnej honbe za peniazmi a vlastným blahobytom zabúda na to, že stroj sa derie tak, v akých obrátkach pracuje. A v posledných rokoch boli tie obrátky dosť vysoké. Čo odnieslo to najcennejšie - zdravie. A to mi žiadne peniaze už nevrátia.

Ďakujem za pozornosť a špeciálne ďakujem tým, ktorí si prezreli moju stránku a úprimne ocenili úsilie, ktoré je na jej vznik a držanie v činnosti nevyhnutne potrebné povzbudivými slovami uznania v mailovej a osobnej komunikácii.

Späť na Úvodnú stránku
© Eduard, www.boombox.sk
 

| + -